• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
+98 (21) 4853
چاپ این صفحه

سوالات متداول مرتبط با تراش , فرز , فرز سنتر , سری تراش , کاروسل , بورینگ , ریل مورب , ریل تخت , تارت , اسپیندل , مرغک , سه نظام ,سرو تارت , کولت و...


تفاوت بین دستگاه فرز سنتر و
Bed type چیست؟

تفاوت عمده دستگاه فرز سنتر در طراحی saddle   محور x  می باشد, به طوری که درصورت حرکت محور x  به انتهای کورس میز فرز از saddle  خارج می شود , به طور کامل روی saddle  حرکت میکند ولی در Bed type  چنین نیست.سری تراش چیست ؟

دستگاه سری تراش همان دستگاه تراش معمولی می باشد که می توانند قطعات را به طور سری تولید کند , برای تامین مواد خام از از بار فیدر استفاده می شود و همچنین چون در این مدل تراش سرعت تولید بسیار مهم است , احتمال دارد در خصوص نحوه چیدمان و طراحی ابزارها متفاوت باشد.دستگاه Swiss type برای چه مواردی استفاده می شود؟

Swiss type  همان سری تراش با یکسری متعلقات اضافی مانند فرزکاری و سوراخ کاری می باشد. این دستگاه معمولاٌ دارای محور c  یا Sub spindle  می باشد و برای قطعات بسیار کوچک و یا چند وجهی استفاده می شود تا قطعه تمام شده را تحویل اپراتور دهد.تفاوت دستگاه تراش ریل مورب نسبت به تراش ریل تخت در چیست؟

دستگاه تراش مورب نسبت به تخت دارای rigidity  بالا می باشد , نیروهای وارده با نوک ابزار نسبت به زاویه مورب ریل ها به دو مولفه تقسیم می شود و تمام نیرو به یک قسمت وارد نمی شود تا لرزش کم باشد. ریل های x , y  را می توان به طور کامل کاور بندی کرد و براده ها تماس پیدا نمی کند , تمیز کردن راحت تر می باشد , و همچنین به دلیل تقسیم نیرو وارده می توان عمل ماشین کاری را با سرعت , دقت و کیفیت بهتری انجام داد.دستگاه تراش Gang Type چیست؟

در دستگاه تراش Gang Type  اغلب تارت یا همان تعویض ابزار نداریم و ابزارها توسط  holder  به روی میزی که مقابل سه نظام است بسته می شود . در این تراش به علت نبودن زمان تعویض ابزار , زمان ماشین کاری نسبت به سایر مدل ها کمتر می شود.تارت Turret چیست و تفاوت تارت BMT و VDI در دستگاههای تراش

تارت  یا  Turret مخزن ابزار است که ابزارهای ماشین کاری روی آن بسته می شود و رو تراشی  , داخل تراشی  , ماشین کاری از این طریق صورت می گیرد .
در جاهایی که تعویض سریع HOLDER مورد نیاز است , تارت VDI بهتر است . در عوض استفاده از BMT در سنگین تراش بهترین نتیجه را دارد . برای اطلاعات کامل میتوانید به مقاله تفاوت VDI  و BMT  مراجعه نمایید .اسپیندل Spindle چیست ؟