• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
+98 (21) 4853

تارت یا Turret چیست ؟ تفاوت تارت BMT و VDI در دستگاههای تراش سی ان سی CNCتارت یا Turret مخزن ابزار است که ابزارهای ماشین کاری روی آن بسته می شود و رو تراشی , داخل تراشی , ماشین کاری از این طریق صورت می گیرد.

VDI
محل اتصال هودر به طبلک تارت توسط یک شفت دندانه دار میباشد و مکانیسم قفل شدن هولدر توسط فشار میباشد. مکانیزم باز و بسته کردن هولدر از روی تارت توسط یک پیچ آلن با یک دور چرخش آن است. لذا این سیستم به ما این امکان را میدهد که خیلی سریع هولدر را تعویض کنیم پس در جاهایی که نیاز به تعویض زیاد هولدر است بدون شک VDI سریع ترین راه حل را فراهم می کند . همچنین نحوه انتقال قدرت در ابزار های چرخشی (زنده) توسط یک شفت هزار خار میباشد و این سیستم عملکرد بهتری در سرعت های بالا و نسبتا ضعیف در قدرت بالا دارد شاید VDIسهم عمده ای از بازار را در صنعت  ماشین تراش اشغال کرده باشد اما BMT نیز به همان اندازه کاربرد دارد . و اکثر ماشین ساز ها هر دو را بسته به کاربرد دستگاه تامین می کنند .

خصوصیات VDI : 
 
بستن هولدر : گوه و دندانه روی شفت هولدر و داخل طبلک

موقعیت هولدر
:  توسط مهره آب صابون و یا پین

محل هولدر : روی صفحه طبلک و یا قطر خارجی
طبلک
BMT - Bolt-on  Mounted Turret
: اگر نیاز داشته باشید  دستگاه های سنگین تراش را به کار برید در این حالت BMT مناسب است ، چرا که مستحکم تر و ایمن تر است و قدرت بالایی در ماشین کاری ایجاد می کند . ابزار گیر (هولدر) BMT به طور محکم روی طبلک تارت با 4 عدد پیچ سوار می شود و ایمنی آن با 4 عدد خار قفل کن که در صفحه تارت وجود دارد بیشتر می شود این خارها موجب می شود تا دیگر نیازی به فیکس کردن دقیق ابزارگیر وجود نداشته باشد و هنگام بستن هولدر روی تارت موقعیت آن همیشه ثابت است. همانطور که توضیح دادیم چون هولدر توسط چهار عدد پیچ به طبلک تارت بسته میشود لذا باز و بسته کردن آن نیازمند زمان بیشتری است، پس در دستگاه هایی که بطور مداوم هولدر ها تعویض میشود عمکرد مناسبی ندارند و سریع تر نیستند. همچنین محل انتقال نیروی چرخشی در ابزارهای چرخشی بطور خار مستطیل شکل است که باعث میشود آستانه تحمل نیرو بالاتر باشد ولی در سرعت های بالا عملکرد مناسب و دقیق را ندارند بطور مثال در قلاویز کاری


خصوصیات BMT : 

نحوه بسته شدن هولدر : توسط 4 پیچ آلن

موقعیت هولدر :  4 عدد خار 

محل هولدر : قطر خارجی طبلکطراحی یاتاقان BMT : 

یاتاقان های اسپیندل در فواصل نسبتا بلند

یاتاقان های در قسمت جلویی اسپیندل و میله تغذیه شونده

دارای بلبرینگ در انتهای میله تغذیه شونده

دنباله کوتاه

استحکام بالا

طراحی یاتاقان VDI : 

یاتاقان های اسپیندل در فواصل نسبتا کوتاه

یاتاقان های در قسمت جلویی اسپیندل

دارای بلبرینگ سوزنی در انتهای میله تغذیه

دنباله بلند

استحکام متناسب
استفاده از این مقاله با ذکر منبع "کنترل افزار تبریز " بلامانع است .

برای مطالعه کامل مقاله می توانید به لینک دانلود ذیل مراجعه نمایید.
FOLLOW US:
Contact US : info@controlafzar.com
Powered by PARS DATA