• English (English)
  • العربية (Arabic)
  • русский (Russian)
  • Türkçe (Turkish)
02144267524

ایمپلنت چیست؟ اباتمنت چیست ؟ پیچ استخوان چیست ؟ و ....ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته میشود و جایگزین دندان از دست رفته می شود. ایمپلنت دندانی میتواند یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت آباتمنت و ریشه به هم وصل شوند. تلرانس قطعات ایمپلنت دندان بسیار پایین و گاه تا کمتر از 8 میکرون می بایست باشد که دستگاههای ساخت شرکت Nomura قابلیت دستیابی به این حد بالای دقت را دارا می باشند.
ایمپلنت دندان در حقیقت جایگزینی برای ریشه دندان است در مواقعی که به هر دلیل ریشه دندان از بین برود. مجموعه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورده و همانند ریشه دندان خود فرد عمل می کند. تاج مصنوعی بر روی ایمپلنت نصب می شود تا ظاهری زیبا و طبیعی به دندانهای فرد داده شود. قسمتهای مختلف ایمپلنتهای معمول عبارتند از: فیکسچر، اباتمنت و کاور اسکرو

ساختار ایمپلنت

ایمپلنت

ایمپلنت

پیچ ایمپلنت

پیچ ایمپلنت

ایمپلنت Implant

ایمپلنت

اباتمنت

abutment


اباتمنت چیست؟

تاج دندان و یا دندان پروتزی توسط اباتمنت بر روی فیکسچر بسته میشود . به عبارتی اباتمنت واسط بین تاج دندان و فیکسچر است.

فیکسچر چیست؟

این قطعه در نقش ریشه مصنوعی دندان عمل کرده و میتوان  گفت مهمترین قطعه مجموعه ایمپلنت دندان می باشد. جنس آن معمولاً از تیتایوم خالص و یا آلیاژ تیتانیوم با آلومینیوم و وانادیوم جهت افزایش استحکام و سختی می باشد تا بدن آن را پس نزند. فیکسچر به همراه کاور اسکرو در مرحله اول کاشت ایمپلنت استفاده می شود. دندانپزشک فیکسچر درون حفره دندانی که کشیده شده و یا حفره ای که خود با دریل ایجاد نموده است قرار می دهد. سپس روی آن را با کاوراسکرو پوشانده و لثه را بر روی آن بخیه می زند. به طور معمول برای جوش خوردن کامل فیکسچر به استخوان فک، درفک بالا 5 ماه و فک پایین 3 ماه زمان لازم است.
از آنجا که فیکسچر در تماس مستقیم با استخوان فک و لثه دندان قرار دارد لذا دقت در تولید آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این فیکسچرها توسط ماشینهای CNC مخصوص در ابعاد و اندازه گام و قطرهای مختلف تولید شده و در اختیار دندانپزشکان عزیز قرار می گیرند. سطح فیکسچرها بایستی صافی سطح میکروسکوپیک داشته باشد. برای این منظور سازندگان از روشهایی نظیر گریت بلاست، اچ کردن و ... برای دستیابی به این حد از صافی سطوح استفاده می کنند. سطوح این فیکسچرها گاهی توسط مواد خاصی مثل هیدروکسی آپاتیت پوشش دهی می شوند. برخی سازندگان بر این باورند که این نوع پوشش دهی جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک را سرعت می بخشد. 

فیکسچرفیکسپر ایمپلنت

کاور اسکرو چیست ؟

پیچ کوچکی است که برای جلوگیری از ورود آلودگی و خون به داخل فیکسچر بر روی آن نصب می شود. کاور اسکرو درست بعد از قرارگیری ایمپلنت در داخل فک بر روی آن قرار می گیرد و در مرحله دوم کاشت دندان که طی آن اباتمنت بر روی فیکسچر نصب می شود، برداشته می شود. طراحی آن به گونه ای است که به صورت کامل و دقیق در داخل فیکسچر قرار میگیرد. نحوه صحیح قرارگیری آن در داخل ایمپلنت در شکل نشان داده شده است. نوعی از کاوراسکروها حالت عمومی داشته و قابلیت قرارگیری بر روی چند ایمپلنت با قطرهای متفاوت را دارا می باشند.

کاور اسکروcover screwvertical cover screw


هیلینگ اباتمنت چیست ؟

هیلینگ اباتمنت

پس از جوش خوردن کامل فیکسچر به استخوان فک، لثه از روی آن کنار زده شده و قطعه ای موسوم به هیلینگ اباتمنت بر روی فیکسچر سوار می شود. هیلینگ اباتمنت به شکل گیری لثه قبل از قالبگیری کمک نموده و مانع از پوشیده شدن ایمپلنت توسط لثه می گردد. در واقع کمک می کند تا لثه به جای روی ایمپلنت در اطراف آن شکل بگیرد. به طور معمول، هیلینگ به مدت دو هفته بر روی ایمپلنت باقی می ماند و پس از آن جای خود را به اباتمنت میدهد.
اباتمنت

abutment

اباتمنت به عنوان اتصال دهنده فیکسچر و تاج دندان عمل کرده و در اندازه ها و شکلهای گوناگون به بازار عرضه می شوند. جنس اباتمنتها معمولا از مواد زیست سازگار نظیر آلومینا، تیتانیوم، تیتانیوم با روکش طلا و یا زیرکونیوم می باشند. امروزه اباتمنتهای آلومینایی و زیکونیایی از مقبولیت بیشتری برخوردارند چرا که منجر به ایجاد هاله خاکستری روی دندان در اثر تابش نور نمی شوند.
پیچ استخوان چیست؟ 

این دستگاه ها قادر به تولید قطعات دقیق و ریز مورد استفاده در پزشکی و دندان پزشکی نظبر پینهای جراحی، پیچ استخوانهای ارتوپدی (Orthopedic bone screws )، پیچهای کوچک دندانپزشکی و ... از موادی مختلف نظیر 303 stainless steel ، 316 stainless steel ، 440 stainless steel ، تیتانیوم و ... مس باشند. این دستگاه ها از تکنولوژی پیشرفته CAD/CAM برای نمونه سازی سریع قطعات استفاده می نمایند. پیچ استخوان ارتوپدی مشابه پیچهای معمولی است با این تفاوت که در داخل سوراخهای از پیش ایجاد شده در داخل استخوان قرار گرفته و مانع حرکت استخوانهای شکسته می گردد. نوع دیگری از پیچ استخوانها بگونه ای طراحی شده اند که نیاز به سوراخکاری قبلی ندارند. این نوع پیچهای استخوانی Self Tapping برای اتصال استخوانهای با بافت اسفنجی استفاده می شوند و می توانند با کنار زدن بافت اسفنجی استخوان مسیر خود را درون استخوان باز کنند (Self-Tapping ).

پیچ استخوانپیچ استخوانی self tapping


تولید قطعات پزشکی :

تولید کننده های اصلی : اروپا ، آمریکا ، کره
 مدل پیشنهادی برای این قطعات : NN20J2 , NN-20UB8 – مدل 10J2 در حال توسعه می باشد.
 یکی از مخاطبان اصلی دستگاه های سری تراش Nomura تولید کنندگان قطعات مختلف پزشکی ازجمله ایمپلنت دندان و پیچ های استخوانی که در هنگام شکستگی توسط پزشکان استفاده میشوند , هستند.

Powered by PARS DATA