فرز چند محوره و تفاوت انواع فرز های 3,4,5 محوره چیست ؟

مقدمه

در این مقاله به بررسی فرزهای چند محور پرداخته و تفاوت آن ها را به تفصیل شرح داده ایم.

 فرز چند محوره و تفاوت انواع فرز های 3,4,5 محوره 

فرز یک روش مهم است که در ماشینکاری CNC با کاربردهای پزشکی ، هوافضا ، و… به عنوان قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرز با استفاده از برش های دوار با تغذیه قطعه کار در یک زاویه نسبت به محور ابزار ، مواد را از قطعه کار خارج می کند.  در ماشینکاری چند محوره محورهایی که یک دستگاه فرز دارد ، نوع کار و مکان هایی را که می توان در آن قطعه کار کرد را تعیین می کند.

در کنترل افزار تبریز ، ما مجموعه ای از پیشرفته ترین دستگاه های فرز 3 محوره ، 4 محوره و 5 محوره را داریم. به عنوان یک طراح ، داشتن درک درستی از ساخت نوع قطعه خود در بهینه سازی طراحی شما حیاتی است.

تفاوت اصلی بین ماشینکاری 3 محور ، 4 محور و 5 محور پیچیدگی حرکتی است که قطعه کار و ابزار برش می توانند نسبت به یکدیگر حرکت کنند. هرچه حرکت دو قسمت پیچیده تر باشد ، هندسه قطعه نهایی ماشینکاری شده نیز پیچیده تر است. در اینجا ما به بررسی ماشین های 3 ، 4 و 5 محور ، تفاوت آنها و اینکه کدام یک برای ما مناسب تر است ، نگاه می کنیم.

ماشین کاری 3 محوری چیست ؟

ساده ترین نوع ماشینکاری ، جایی که قطعه کار در یک موقعیت واحد ثابت شود. حرکت اسپیندل در جهت های X ، Y و Z در دسترس است.  فرز 3 محوره  روش بایگانی چرخشی تکامل یافته و یک فرآیند فرزکاری است که در دو محور  X & Y کار می کند.

فرز 3 محوره و 5 محوره
فرز 3 محوره و 5 محوره
ماشین های 3 محوره به طور معمول برای ماشینکاری هندسه 2D و 2.5D استفاده می شود. ماشینکاری هر 6 طرف یک قطعه در ماشینکاری 3 محوره امکان پذیر است اما برای هر طرف یک تنظیم جدید نصب وجود دارد که ممکن است گران باشد .
برای یک نصب ثابت ، فقط یک طرف قطعه را می توان ماشینکاری کرد  در ماشینکاری سه محوره ، قطعه کار در حالی که ابزار برش در امتداد 3 محور حرکت می کند تا قطعه کار کند ، ثابت می ماند.  ماشینکاری 3 محوره هنوز هم یکی از پرکاربردترین تکنیک ها برای ایجاد قطعات مکانیکی است و می تواند برای عملیات خودکار / تعاملی ، اسلات های فرز ، سوراخ های حفاری و برش لبه های تیز مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجا که ماشینکاری 3 محوره فقط در 3 محور کار می کند ، این نسبتاً ساده است. اگرچه این یک فرآیند ماشینکاری اساسی است ، اما ماشینکاری 3 محوره  ، بسته به اندازه اجرای محصول ، نیاز قطعه کار ، دقت و محدودیت های پایان ، مواد استفاده شده و توانایی نگهداری شما ممکن است برای پروژه ماشینکاری شما ایده آل باشد.

ماشینکاری 4 محور چیست؟

فرز 4 محوره شامل همان فرآیندهای مربوط به ماشینکاری 3 محوره است ،فرایندی که از یک ابزار برش برای حذف مواد از یک قطعه استفاده می شود تا شکل و پروفیل مورد نظر ایجاد شود. با این حال ، در مورد ماشینکاری 4 محوره ، فرز در یک محور اضافی انجام می شود. یک دستگاه فرز CNC دارای 4 محور مانند یک ماشین 3 محوره در محورهای X ، Y و Z کار می کند ، اما همچنین شامل چرخش در اطراف محور X است که به آن محور A می گویند. این چهارمین محوری است که به روند ماشینکاری ما اضافه شده است. در بیشتر موارد ، قطعه کار چرخانده می شود تا امکان برش در اطراف محور B فراهم شود.

فرز 4 محوره زمانی مفید است که  سوراخ ها و بریدگی هایی را در کنار قطعه یا دور یک استوانه ایجاد کنید. آنها می توانند کار سریع و کارآمدی را بر اساس ورودی های عددی رایانه برای نتایج دقیق فراهم کنند.

ماشین کاری 5 محوره چیست؟

ماشینکاری 5 محوره شامل تمام محورهای ماشینکاری 4 محوره ، با یک محور چرخشی اضافی است. دستگاه های فرز 5 محوره بهترین دستگاه های فرز CNC موجود در روز هستند که قادر به ایجاد قطعات دقیق و پیچیده برای استخوان های مصنوعی ، محصولات هوافضا ، قطعات تیتانیوم ، قطعات ماشین های نفت و گاز ، قالب های ماشین ، محصولات پزشکی ، معماری و نظامی هستند.

محور 5 در دستگاه فرز 5 محوره در اطراف محور B است که در صفحه X-Y-Z به دور محور Y می چرخد.این چرخش چند بعدی و حرکت ابزار امکان دقت ، و سرعت بی نظیر محور B را در تولید قطعه فراهم می کند. در ماشینکاری 5 محوره می توانید قطعات بسیار پیچیده ای ایجاد کنید ، به همین دلیل برای کاربردهای سطح بالا مانند کاربردهای هوافضا بسیار مهم است.

با این حال ، ماشینکاری 5 محوره نیز محبوبیت بیشتری پیدا می کند زیرا گزینه ای برای ماشینکاری تک مرحله ای (کاهش زمان ) را فراهم می کند ، و با دسترسی بهتر به هندسه قطعه موقعیت برش ایده آل را فراهم می کند و با کج کردن جدول ، عمر ابزار و کارایی روند را بهبود می بخشد . 

سخن پایانی

بنابراین اینکه کدام نوع ماشینکاری را باید برای پروژه خود انتخاب کنید. به نیازهای منحصر به فرد ، بودجه و جدول زمانی شما برمی گردد. برای مشاوره تخصصی جهت خرید دستگاه CNC ، با یکی از مهندسین حرفه ای دقیق ما صحبت کنید تا مطابقت لازم را پیدا کنید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله/محصول
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x