چینش ابزار گنگ تایپ چیست و چه تفاوتی با تارت معمولی دارد؟

مقدمه

در این مقاله به بررسی تارت و تفاوت چینش ابزار در تارت یا به صورت گنگ تایپ پرداخته و مزایا و معایب هر یک به تفصیل بیان میگردد.

چینش ابزار گنگ تایپ و تارت معمولی

چینش ابزار گنگ تایپ یک نوع چینش ابزار برای دستگاه تراش CNC است که در آن چندین ابزار بر روی یک ابزار نگهدارنده قرار دارد که توسط یک اسلاید ضربدری کنترل می شود . به جای اینکه ایندکس شود ، مانند یک دستگاه تراش تارت دار، اسلاید با درگیر شدن هر ابزار در توالی ابزار ، جای خود را تغییر می دهد. 

در حالت کلی  نوعی روش چیدمان ابزار در تراش CNC است  که در آن ابزار مستقیماً به یک اسلاید عرضی سوار می شوند. این ابزارها هرگز ایندکس نمی شوند بلکه روی اسلاید چسبانده می شوند ، که با تغییر موقعیت مجدد ، هر ابزار را قادر به برش قطعات می کند.

این روش ابزار به ویژه برای قطعاتی که نیاز به تنظیم مجدد دارند موثر است. در روش چینش ابزار گنگ تایپ می توان علاوه بر ابزارهای برش ، از ابزارهای حفاری و برقو نیز استفاده کرد.

چینش ابزار گنگ تایپ
چینش ابزار گنگ تایپ

با استفاده از یک ابزارگیر با ظرفیت بالا ، می توانید همه ابزارهای مورد نیاز یک شغل را به یک باره تنظیم کنید ، یک بارآفست ها ( ابعاد و اندازه) را وارد کنید و اجرا کنید. با اتمام ماشینکاری کل بلوک را بردارید ، آفست ها را ذخیره کنید و در صورت لزوم تکرار کنید.

زمان تنظیم مجدد چینش ابزار گنگ تایپ معمولاً کوتاه است. پول پس انداز شده در زمان بسیار مهم است – با استفاده از چینش گنگ تایپ ، می توانید زمان جابجایی بین عملیات را به حداقل برسانید.

یکی دیگر از مزایای این روش چیدمان ، سریع بودن زمان تغییر ابزار در طول ماشینکاری است که با زمان مورد نیاز برای نمایه سازی در ماشین های تراش تارت دار مقایسه می شود.

در کل ، چینش گنگ تایپ می تواند زمان کلی چرخه دستگاه  تراش CNC شما را تا حد زیادی کاهش دهد ، و به شما امکان می دهد تراشه های بیشتری بدست آورید و البته پول بیشتری نیز کسب کنید.

دستگاه تراش G-ONE با چینش ابزار گنگ تایپ محصولی نوین و با کیفیت شرکت کنترل افزار تبریز میباشد. بهره گیری از طراحی تنه مورب با چینش ابزار گنگ تایپ باعث شده انواع قطعات در صنایع مختلف را بتوان با این دستگاه ماشینکاری کرد , دقت و تکرار پذیری بالا و ارتعاش متمایز به صفر از ویژگی های برتر این دستگاه میباشد . برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات CNC ما کلیک کنید 

دستگاه تراش G-ONE کنترل افزار تبریز با چینش ابزار گنگ تایپ
دستگاه تراش G-ONE کنترل افزار تبریز با چینش ابزار گنگ تایپ

تصمیم گیری در مورد استفاده ازتارت معمولی یا روش چینش ابزارگنگ تایپ یکی از موضوعاتی است که برای بسیاری از افراد سخت است . بیایید با ارائه یک نمای کلی از هر روش شروع کنیم و سپس به جزئیات بپردازیم.

روش چینش گنگ تایپ ساده ترین گزینه برای ماشین تراش CNC است. این ابزارها پشت سر هم روی اسلاید عرضی قرار می گیرند. برای تعویض یک ابزار ، یک کاربر مراحل زیر را انجام می دهد:

 • ابزار فعلی را , با حرکت محور Z از قطعه کار می کشد.
 • تا زمانی که ابزار جدید در موقعیت خود  قرار بگیرد ، در محور X اسلاید می کند.
 • برای شروع برش در امتداد محور Z حرکت می کند.

تفاوت روش تارت دار و روش چینش ابزار گنگ تایپ 

روش تارت دار کمی پیچیده تر ازروش چینش گنگ تایپ است. یک تارت گروهی از ابزارها را نگه داشته و می چرخد ​​تا یک ابزار برش جدید را به موقعیت خود برساند. تغییر ابزار شامل موارد زیر است:

ابزار فعلی را به عقب بکشید ، معمولاً با حرکت محور Z یا حرکت محور X و Z.
چرخاندن تارت تا زمان قرارگیری ابزار صحیح.
برای شروع برش ، ابزار را به جلو بیاورید ، دوباره با یک حرکت Z یا XZ.
تارت های تراشکاری مانند تعویض ابزارهای دوار هستند که برای کاربران دستگاه  فرز CNC آشنا هستند.

 

 

تفاوت روش تارت دار و روش چینش ابزار گنگ تایپ 
تفاوت روش تارت دار و روش چینش ابزار گنگ تایپ

چینش ابزار گنگ تایپ بهتر است یا تارت معمولی ؟

جوانب مثبت تارت :

 • انعطاف پذیرتراست 
 • قطعات طولانی تر و نازک تر را کنترل می کند
 • قطعات قطر بزرگتر را کنترل می کند
 • برنامه ریزی آسان تری دارد
 • ابزارهای بیشتری را در خود جای می دهد
 • محورهای احتمالی بیشتری دارد

جوانب مثبت گنگ تایپ :

 • سریعتر ابزار تعویض می کند
 • ساده تر است
 • هزینه کمتری دارد
 • راه اندازی آن سریعتر است
 • دقیق تر است
 • قابل اعتماد تر است

 

چینش ابزار گنگ تایپ بهتر است یا تارت معمولی
چینش ابزار گنگ تایپ بهتر است یا تارت معمولی

 

نتیجه گیری 

انتخاب بین چینش گنگ تایپ و تارت معمولی بر روی دستگاه تراش CNC باید براساس انواع قطعات در حال ساخت باشد:

 • روش چینش گنگ تایپ برای قطعات با قطر کوچک و کوتاه  بسیار سخت است.
 • تارت ها همه کاره ترند. برای اجزای بلند که برای پشتیبانی نیاز به دم دارند یکی از ضروریات آنهاست.
 • بسیاری از ماشین کاران آرزو می کنند که می توانند از تراشهای گنگ تایپ خود برای همه چیز استفاده کنند ، اما آنها دارای ماشینهای تارت دار برای قطعات بسیار بلند و نازک هستند که نمی توانند با ماشین تراش گنگ تایپ ساخته شوند.

تارت همچنین در ماشین تراش های بزرگتر CNC و دستگاه های چند منظوره یک قاعده است. تارت ها برای کارهای بزرگ ترجیح داده می شوند زیرا  قطعه نیاز به تعویض پوزیشن ندارند. تارت می تواند از پشت به قطعه نزدیک شود که فضای بیشتری برای قطعات با قطر بزرگ فراهم می کند.

دستگاه های چند منظوره از تارت و اسپیندل های متعدد استفاده می کنند تا سرعت و انعطاف پذیری دستگاه را بسیار بالا ببرند. هدف این است که تمام عملیات را در یک تنظیم واحد انجام دهید. با دو اسپیندل می توان قطعه را به اسپیندل دوم منتقل کرد تا ماشینکاری قسمت پشتی امکان پذیر شود.

دستگاه تراش با استفاده از چندین تارت ، می تواند ابزارهای بیشتری را در خود جای دهد، و میتوان قطعات دو اسپیندل را  به طور همزمان ماشین کاری کرد (یک تارات در هر اسپیندل) .

سخن پایانی

به طور خلاصه ، در بعضی بخش ها انعطاف پذیری تارت ها آنها را برنده می کند , و در بعضی قسمت ها ، سادگی و سرعت ابزار گنگ تایپ باعث برنده شدن آنها می شود.

در این مقاله  تعریف روش گنگ تایپ و تفاوت آن با تارت معمولی  , را  را برای شما ارائه دادیم . برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مرتبط ، میتوانید با متخصصین ما مشورت کنید.

استفاده از این مقاله با ذکر منبع “کنترل افزار تبریز” بلامانع است .

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله/محصول
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x