تراش CNC چیست و چگونه کار می کند؟

مقدمه

در این مقاله به بررسی دستگاه تراش سی ان سی و اجزای آن پرداخته و انواع و کاربرد این ماشین را به طور کامل بررسی نموده ایم.

تعریف دستگاه تراش cnc و نحوه عملکرد آن

تراش CNC (کنترل عددی کامپیوتر (CNC)) در انواع فن آوری ها و ماشین آلات جدید قرار داده شده است. چنین دستگاهی که برای مجموعه وسیعی از فرآیندهای تولید استفاده می شود به عنوان ماشین تراش CNC یا CNC Lathe Machine شناخته می شود

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، تراشهای CNC مانند مولتی اسپیندل به سرعت جایگزین برخی از تراشهای تولیدی قدیمی و سنتی شدند. تراش CNC مزایای زیادی دارد:

  •  به راحتی می توان آنها را تنظیم و راه اندازی کرد.
  • آنها تکرارپذیری فوق العاده ای را همراه با دقت درجه یک در تولید ارائه می دهند.
  • عمل برش هر ماده با استفاده از دستگاه تراش ” تراش کاری ” نام دارد.

نحوه عملکرد دستگاه تراش CNC

یک تراش CNC به طور معمول برای استفاده از نسخه های مدرن ابزار و فرآیندهای کارباید طراحی می شود. بخشی را می توان برای شخصی سازی طراحی کرد و مسیرهای ابزار دستگاه اغلب با استفاده از فرایندهای CAD یا CAM برنامه ریزی می شوند.

با این حال ، یک برنامه نویس می تواند به صورت دستی یک قسمت یا مسیر ابزار را نیز طراحی کند. سپس پرونده رایانه ای G-Code در دستگاه CNC بارگذاری می شود و سپس دستگاه به طور خودکار قطعات مورد نظر را که برای طراحی آنها برنامه ریزی شده است ، تولید می کند

تراش CNC توسط یک رابط از نوع منو در رایانه کنترل می شود. اپراتوری که فرآیند را مدیریت می کند در واقع می تواند یک شبیه سازی بصری از نحوه عملکرد دستگاه در مرحله تولید را مشاهده کند.  تراشهای CNC  به روشهای مختلفی طراحی می شوند. با این حال ، بیشتر آنها در ترکیبات خود شباهت های قابل توجهی دارند.

برجک تراش سی ان سی

برجک به بخشی از دستگاه گفته می شود که نگهدارنده های ابزار را در خود نگه داشته و بر اساس آن نمایه می کند.

اسپیندل تراش سی ان سی

اسپیندل برای نگهداری قطعه کار طراحی شده است.
 
 
علاوه بر این ، اسلایدهایی وجود دارد که به برجک امکان حرکت همزمان در چندین محور را می دهد. دستگاه های CNC معمولاً به دلایل بهداشتی و ایمنی که هر اپراتور موجود کاملاً محصور شده اند. رشد چشمگیری در صنعت ماشینکاری CNC بوجود آمده است ، خصوصاً در مورد طراحی و استفاده از ماشین تراش CNC.
تولید کنندگان مختلف تراش از رابط های کاربری متنوعی استفاده می کنند ، که می تواند چالشی برای اپراتورها باشد. اما این سیستم ها عمدتا بر اساس اصول در سراسر هیئت مدیره ساخته شده اند ، زیرا یک تراش CNC برای انجام عملکردهای مشابه  ، برنامه ریزی شده است.
مانند سایر دستگاههای CNC ، تراشهای CNC در سالهای اخیر به بخش عمده ای از صنعت تولید تبدیل شده اند. بنابراین انتظار می رود که عملکرد اینگونه ماشین ها همچنان بهبود یافته و استفاده قابل توجهی در این زمینه داشته باشد.
 

موارد استفاده از دستگاه تراش CNC

 دستگاه تراش موارد استفاده بیشماری دارد. این دستگاه در  صنعت هایی مانند :

خودرو ، الکترونیک ، هوا فضا ، ساخت اسلحه  ، ورزش و بسیاری دیگر استفاده می شود. همچنین می توان از ماشین تراش CNC برای برش فلز و همچنین تولید سطوح صفحه و نخ های پیچ استفاده کرد.

دستگاه تراش زینتی نیز وجود دارد که به طور خاص برای کار بر روی طرح های پیچیده مانند محصولات 3 بعدی طراحی شده است. در دستگاه CNC ، مواد با استفاده از گیره ها و کولت ها کاملا محکم می شوند. این دستگاه همچنین برای کارهای فلزی ، تراشکاری چوب و حتی شیشه کاری استفاده می شود.

تعداد کمی از محصولات شما می توانید با استفاده از دستگاه تراش CNC تولید کنید عبارتند از :

  • آلات موسیقی
  • میل لنگ
  • چوب های بیس بال
  • میز ناهار خوری پایه و صندلی

قطعات ماشین تراش سی ان سی

دستگاه تراش از چندین قسمت تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده اند. دستگاه تراشکاری صحیح مونتاژ شده از اهمیت بسیاری برخوردار است . بیایید نگاهی به قسمتهای مهم دستگاه تراشکاری بیندازیم